top of page

KDO JE JURAJ FILAS?

Nar. 1955 na Slovensku je autorem více než 120-ti opusů, které zahrnují skladby symfonické, kantáty, koncerty, Te Deum, Requiem, TV-Operu, operu Jane Eyre, skladby pro velký dechový orchestr a velké množství skladeb komorních.

Jeho původní zaměření - vystudoval zpěv na Pražské konzervatoři a stal se vítězem několika soutěží - charakteristicky poznamenalo jeho hudební vyjadřování zvýrazněným smyslem pro melodiku a silným emocionálním nábojem jeho skladeb. Filasova témata jsou pregnantně formulována, základ jeho hudebního cítění je tonální, vyrůstající z velké tradice evropské hudby.

Filas píše převážně na konkrétní objednávky vynikajících hráčů ve svém oboru či pro špičkové komorní soubory: pro Josepha Alessiho, solotrombonistu Newyorkské Filharmonie, vytvořil již 2 Sonáty a Koncert. Pro Otto Sautera, jednoho z nejlepších piccolo-trumpetistů současnosti, napsal Koncert, sonátu a několik dalších skladeb. Pro Jamese Gourlaye, předního světového tubistu, vznikl Koncert pro tubu a velký dechový orchestr.

Byl požádán o napsání skladeb pro ,,Spanish brass-Luur Metal" - žesťový kvintet, trombonový ,,Slokar Quartett" ze Švýcarska, ,,Zürcher – Oboenquartett“. Napsal operu pro Československou Televizi ,,Memento mori" za níž získal v Salzburgu v r.1989 na mezinárodní soutěži prestižní cenu Jakobs-Suchard. Je autorem řady skladeb pro různé mezinárodní soutěže v Praze - ,,Pražské Jaro", v Riva dell'Garda, v Narbon, v Helsinkách, Guebwiller, Bremach, Ženevě atd.

Jeho díla, z nichž cca třetina vyšla u švýcarského vydavatele EDITIONS-BIM, u Supraphonu, Pantonu atd., zazněla na významných pódiích jako Beethovenfest-Bonn, Carnegie Hall a Lincoln Center v New Yorku, ,,Pražské Jaro" - Praha, ORF Wien, Tonhalle Zürich, Sankt Gallen, Lausanne, Ženeva, Paříž, Hon-Kong, Thai-wan, Tokio, Mexiko, Sankt Peterburg, Londýn atd. Jeho skladby jsou nahrány na zvukových nosičích různými rozhlasovými i TV-stanicemi. V roce 2008 byla J. Filasovi Evropskou unií umění udělena za dosavadní tvorbu prestižní cena Gustava Mahlera.

 

Juraj Filas žije v Praze a vedle tvorby vyučuje skladbu na Akademii múzických umění.

bottom of page